İLÇE HİZMETLERİ VE MUHTARLIK İŞLERİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


Umut ALAN

23 Aralık 1982 tarihinde Ordu'nun Gölköy ilçesinde doğdu. Ortaokul ve Lise eğitimini; Gölköy Anadolu İmam Hatip Lisesinde tamamladı.Lisans eğitimini Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimini ise; Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı Mahalli İdareler ve Şehircilik Bölümünde tamamladı. Atatürk Üniversitesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünü tamamladı. Halen Anadolu Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünde eğitim çalışmalarına devam etmektedir.

2007 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı'na bağlı Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü'nde denetim personeli olarak memuriyet hayatına başladı. 2008 yılı itibariyle ilgili daire başkanlığında sırasıyla itfaiye eğitim amiri, eğitim ve denetim birimleri sorumlusu ve destek hizmetleri birimi sorumlusu olarak görev yaptı. 21.04.2014 tarihinden itibaren Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı'na bağlı Afkom Eğitim ve Önleme Şube Müdürlüğü görevini yürütmektedir. İyi seviyede Arapça ve Osmanlıca, orta seviyede İngilizce bilmektedir.
 
Kamu yönetimi ve yerel yönetimler ile ilgili olarak; stratejik yönetim, proje hazırlama, insan kaynakları yönetimi, mali disiplin, ihale ve satın alma işlemleri, kalite yönetim sistemi, çevre yönetim sistemi, entegre yönetim sistemi, iç tetkikçi, yöneticilik ve liderlik teknikleri ve benzeri konulara ilişkin eğitim, seminer ve konferanslara katıldı. Ayrıca İtfaiyecilik mesleği ile ilgili; itfaiyecilik mevzuatı, bilirkişilik, tehlikeli kimyasal maddeler, Olay yeri inceleme, yapı-tesis ve işletmelerde yangın güvenliği, afet ve risk yönetimi ve benzeri konulara ilişkin ulusal ve uluslararası birçok eğitim ve seminerlere katıldı. Yerel yönetimler ile alakalı ulusal düzeyde mahalli idarelerin gelişimi ve yönetimiyle alakalı ulusal düzeyde gerçekleştirilen çeşitli çalışmalarda görev aldı.
 
Eylül 2019 yılından itibaren İlçe Hizmetleri ve Muhtarlık İşleri Şube Müdürlüğü görevini yürütmektedir.
 
Evli ve iki çocuk babasıdır.