BAŞKAN TEKİNTAŞ, “TOPLUMDA ENGELLİLERE YÖNELİK FARKINDALIK OLUŞTURMALIYIZ”

2018-12-03 17:22
Paylaş :

 

BAŞKAN TEKİNTAŞ, “TOPLUMDA ENGELLİLERE YÖNELİK FARKINDALIK OLUŞTURMALIYIZ”

 

Ordu Valiliği Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün hazırlamış olduğu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle düzenlenen etkinliğe katılan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, “Gerek erişebilirlik gerek farkındalık gerekse kültür-sanat ve sosyal faaliyetler çerçevesinde engellilerin hayatını kolaylaştıracak projelerle yolumuza devam ediyoruz” dedi.

 

Programa katılan engellileri, bulundukları masalarda tek tek ziyaret eden ve onlara karanfil vererek günlerini kutlayan Vali Seddar Yavuz ve Başkan Engin Tekintaş, engellilerle bir süre sohbet etti.

 

Programda bir konuşma gerçekleştiren Ordu Valisi Seddar Yavuz, engelli aileleriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek bugüne kadar 5 bin aileye ulaşılarak ziyaret gerçekleştirildiğini hatırlattı.

 

VALİ YAVUZ, “GÖNÜL ALMAYI HEDEFLEMİŞ BİR DEVLET GELENEĞİ ANLAYIŞIYLA YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

 

Engelli ailelerinin her zaman yanlarında olduklarını belirten Vali Yavuz, “Biz gönüllü olmayı, gönüller arasında köprü kurmayı ve gönül almayı hedeflemiş bir devlet geleneği anlayışıyla yolumuza devam ediyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın milletle kaynaşma, milletin derdini dinleme, onunla hemhal olma anlayışını da bütün kamu sektörü olarak içselleştirmiş durumdayız. Devlet olarak engellerin kaldırılması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından 36 bin 150 aileye, yaklaşık 125 milyon TL sosyal yardım yapıldı. Bu duygu ve düşüncelerle her zaman sizin yanınızda olduğumuzu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

 

Programda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş da bir konuşma yaparak, gerek erişebilirlik gerek farkındalık gerekse kültür-sanat ve sosyal faaliyetler çerçevesinde engellilerin hayatını kolaylaştıracak projelerle yollarına devam ettiklerini söyledi.

 

BAŞKAN TEKİNTAŞ, “DEĞİŞİMİ DAHA ÜST SEVİYEYE TAŞIMAYA GAYRET EDİYORUZ”

 

Başkan Tekintaş, “Toplumda engellilere yönelik farkındalık oluşturmalıyız. Yaklaşık 250 bin nüfuslu bir ile Büyükşehir olarak baktığınızda 19 ilçesiyle her noktasına ulaşabilirlik çok kolay ve hızla yapılabilecek bir proje değil. Ama biz bu çerçeve içerisinde önce kamu alanlarımız, otoparklarımız, kaldırımlarımız, ulaşım noktalarımız, pazar yerlerimiz, sosyal projelerimiz, kültür merkezlerimiz ve aklınıza gelebilecek özel kullanım alanlarının tamamında bunu gerçekleştirmeye gayret ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 2002’de başlayan bu değişime inanıyoruz ki gerek kanun gerek uygulama gerekse sosyal projeler çerçevesinde mümkün olduğunca daha üst seviyeye taşımaya gayret ediyoruz.” diye konuştu.

 

Programda Ordu Engelliler Derneği Başkanı İmdat Aktaş’ta bir konuşma yaparak, engellilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

 

BAŞKAN AKTAŞ, “SORUNLARIN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMASINI TEMENNİ EDİYORUZ”

 

“Engellilerin yaşam standartlarını yükseltmek adına verdiğimiz mücadeleler esasında çok sıkıntılar ve zorluklar yaşadık” diyen Aktaş sözlerini şöyle tamamladı: “Bu gün vesilesiyle engelliler ile ilgili sorunlar daha yoğun bir şekilde gündeme getirilmekte, çözüm yolları bulmak ve farkındalık oluşturulmaktadır. Bizler engelli sivil toplum kuruluşları olarak sorunlarımızın sadece 3 Aralık’ta değil, sürekli gündemde tutarak çözüm yolları aramaktayız. Engellilerin yaşam standartlarını yükseltmek adına verdiğimiz mücadeleler esasında çok sıkıntılar ve zorluklar yaşadık. Zorluklar karşısında yılmayarak ilgili kurumlara ve kamuoyuna sorunlarımızı anlatarak çözüm yolları aradık. Özellikle işlerimizle ilgili sorunların bir an önce çözüme kavuşturulmasını temenni ediyoruz.”

 

Protokol mensupları ve davetliler, özel bakım merkezleri ve engelli dernekleri üyelerince yapılmış olan el sanatları sergisi ve çalışmalarının sergilendiği stanttı da gezdi.

 

Özel Bakım Merkezi üyeleri tarafından çeşitli halk oyunları gösterilerinin sunulduğu programda, şiir ve müzik dinletilerine de yer verildi.

 • Ordu Büyükşehir Belediyesi
 • Ordu Büyükşehir Belediyesi
 • Ordu Büyükşehir Belediyesi
 • Ordu Büyükşehir Belediyesi
 • Ordu Büyükşehir Belediyesi
 • Ordu Büyükşehir Belediyesi
 • Ordu Büyükşehir Belediyesi
 • Ordu Büyükşehir Belediyesi
 • Ordu Büyükşehir Belediyesi
 • Ordu Büyükşehir Belediyesi
 • Ordu Büyükşehir Belediyesi
 • Ordu Büyükşehir Belediyesi
 • Ordu Büyükşehir Belediyesi