ORDU'DA TOPLANAN ÇÖPLER SERVETE DÖNÜŞÜYOR

2018-11-26 16:47
Paylaş :

ORDU'DA TOPLANAN ÇÖPLER SERVETE DÖNÜŞÜYOR

 

Ordu'da 50 işçinin çalıştığı Katı Atık Ayrıştırma ve Gruplama Tesisi’nde ayrıştırılan tonlarca çöpten yıllık 2 milyon 700 bin lira gelir sağlanıyor. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, "Faaliyete kısa bir süre sonra geçmesi beklenen Çaybaşı Düzenli Depolama Sahası’nda ise çöpten ayrıca elektrik üretimi gerçekleştireceğiz. Buranın da tam anlamıyla faaliyete geçmesiyle çöpün yıllık ekonomiye katkısı yaklaşık 5 milyon lira olacak" dedi.

 

Ordu'da toplanan tonlarca çöp Katı Atık Ayrıştırma ve Gruplama Tesisi’nde ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılıyor. Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 5 yıl önce Durugöl Mahallesi'ndeki Vahşi Çöp Depolama Alanı’nı kapatarak Karapınar Mahallesi’ndeki Katı Atık ve Ayrıştırma Tesisi’ni günümüz teknolojisine uygun olarak yeniledi. Zaman içerisinde modern hale getirilen tesiste yıllık 210 bin ton çöpten ekonomiye 2 milyon 700 bin lira kazandırılıyor. Bu rakamın çöpten elektrik üretimiyle yıllık 5 milyon liraya çıkarılması hedefleniyor.

 

“35 YILLIK ÇÖP SORUNUNA KÖKTEN NEŞTER VURULDU”

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, yaptığı açıklamada belediye olarak yaklaşık 5 yıl önce kentin 35 yıllık çöp sorununa kökten neşter vurduklarını söyledi. Altınordu ilçesindeki Vahşi Depolama Alanı’nın kapatılmasının ardından Karapınar Mahallesi'ndeki tesise yaklaşık 4 milyon liralık harcama yapıldığını belirten Başkan Tekintaş, çöplerin toplandıktan sonra buraya getirildiğini ve yaklaşık 50 işçiyle ayrıştırıldığını ifade etti.

 

“ÇÖPLER ÇİMENTO FABRİKASINDA YAKIT OLUYOR”

 

Başkan Engin Tekintaş, tesiste işlenen çöplerin önemli kısmının Ünye ilçesindeki çimento fabrikasına yakıt olarak gönderildiğini aktararak, “Bu şekilde hem biz çöpten para kazanmış oluyoruz hem de çimento fabrikası ithal olarak getirdiği kömür ve petrolü kullanmamış oluyor. Bununla çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olunuyor" diye konuştu.

 

“ÖRNEK GÖSTERİLEN BİR TESİS”

 

Kurulan tesisin çok fonksiyonlu çalıştığını tesiste çöp, plastik ve metal gibi çöplerin ayrıştığı bölümlerin de olduğunu belirten Başkan Tekintaş, "Burada ekonomik olarak geriye dönüş sağlanıyor. Çöplerden her şeyiyle istifade ediyoruz. Burası Türkiye'de örnek gösterilen bir tesis" diye konuştu.

 

“ %65'İ GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILIYOR”

 

Başkan Engin Tekintaş, çöpten yıllık 2 milyon 700 bin lira gibi önemli bir gelir elde edildiğine dikkat çekerek "Faaliyete kısa bir süre sonra geçmesi beklenen Çaybaşı Düzenli Depolama Sahası’nda ise çöpten ayrıca elektrik üretimi gerçekleştireceğiz. Buranın da tam anlamıyla faaliyete geçmesi ile çöpün yıllık ekonomiye katkısı yaklaşık 5 milyon lira olacak. Şu anda toplanan çöplerin yaklaşık %65'i geri dönüşüme kazandırılıyor. 

 

"SIFIR ATIK PROJESİNE DESTEK VERİYORUZ”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen "Sıfır Atık Projesi"ne belediye olarak sonuna kadar destek verdiklerini belirten Başkan Tekintaş, bundan sonra da bu projeye katkı sunmayı sürdüreceklerini vurguladı.

 

Kent sakinlerinden çöplerin yerinde ayrıştırılması için kendilerine yardımcı olmalarını isteyen Tekintaş, şunları kaydetti:

 

"Belediye olarak plastik, kâğıt, metal ve evsel atıkların ayrı ayrı toplanması için şehrin tüm mahallelerine çöp konteynerleri ve kovaları yerleştirdik. Bizim vatandaşlardan ricamız çöpleri ayrı ayrı bölümlere atarak bizlere yardımcı olmalarıdır. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz."

  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi