ORDU SATRANCIN MARKA KENTLERİNDEN BİRİ OLDU

2018-04-13 12:03
Paylaş :

ORDU SATRANCIN MARKA KENTLERİNDEN BİRİ OLDU

 

SATRANÇ ORDU’SU 4. KEZ BİRARAYA GELDİ

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen  ‘Uluslararası Açık ve Yıldırım Satranç Turnuvası’ başladı. Turnuvaya, 43 il ve 16 ülkeden toplam 507 sporcu katıldı.

 

“TURNUVA ORDU’NUN TANITIMI VE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR”

 

Turnuvanın açılış töreninde konuşan Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Çoruh Türkiye’de düzenlenen özel satranç turnuvaları arasında birinci sırada yer alan turnuvanın, sporcu kalitesi ve katılımcı sayısı ve uluslararası olma özelliğinin yanı sıra, katılım gösteren sporcuların yarısından fazlasının da yurt dışından ve il dışından geldiğine dikkat çekerek, “Bu, turnuvamıza ayrıca bir önem katmaktadır. Bu tür organizasyonların, spora ve sporculara yaptığı katkıların yanı sıra Ordu’nun tanıtımı ve ekonomisine de faydalı olmaktadır” dedi.

 

“SATRANÇ KİŞİLİK VE ZİHİN GELİŞİMİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR”

 

Satrancın sadece bir oyun faaliyeti olmadığına dikkat çeken Başkan Vekili Çoruh, aksine hızlı düşünebilme ve strateji geliştirebilme gibi yetilerin kazanılmasında önemli bir rol üstlenerek kişilik ve zihin gelişimine büyük katkı sağladığını söyledi. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak, çocuklara ve gençlere satranç sporunu sevdirerek, sağlıklı bir yaşam hedeflediklerini aktaran Çoruh, ”Hem sporcu ve sağlıklı insanların sayısını arttırmayı hedefliyoruz hem de uluslararası huzur ve dayanışmaya her zamankinden fazla ihtiyaç olduğu şu dönemlerde, uluslararası toplumu birbirleriyle tanıştırıp kaynaştırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

 

“SPORTİF ALANDA DA BİR MARKA KENT HALİNE GELMEK İSTİYORUZ”

 

Başkan Vekili Ahmet Çoruh, sadece klasik belediyecilik anlamında değil, sportif anlamda da yaşanabilecek bir şehir olması için bu tür organizasyonları gerçekleştirdiklerini belirterek, geçmiş yıllarda ilköğretim ve ortaöğretim okullarında toplam 10 bin öğrenciye satranç takımı dağıtıldığını ifade etti. Ordu ilinin sportif alanda da bir marka kent haline gelmesini istediklerini söyleyen Başkan Vekili Çoruh, turnuva sonunda dereceye giren sporculara toplam 52 bin lira para ödülü vereceklerini açıkladı.

 

SOLAKOĞLU, “BU ORGANİZASYON TÜRKİYE’DE EN ÖNEMLİ TURNUVALARDAN BİRİ OLDU”

 

Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Solakoğlu ise Ordu’da olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek turnuvayı bir marka haline getirmek istediklerini belirtti. Çolakoğlu konuşmasında, “Boztepe’de bulutların üzerindeyiz. Bununda aslında çok ayrı bir keyfi var. Bu organizasyon Türkiye’de en önemli turnuvalardan biri oldu. Sporcuların katılımı, organizasyonun başarısı ile birlikte her geçen yıl beklenilen ve takip edilen bir turnuva oldu. Bu konuda özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Enver Yılmaz’ın desteklerine çok teşekkür ediyoruz. Kalan 4 gün boyunca önemli mücadeleleri birlikte izleyeceğiz. İnşallah bu turnuvayı daha da marka haline getirerek 10.sunu, 15.sini hep birlikte yaparız. Bizlerde federasyon olarak her türlü desteği vermeye ve burada olmaya hazırız” dedi. 

 

AÇILIŞ HAMLELERİNİ BAŞKAN VEKİLİ AHMET ÇORUH VE BÜYÜK USTA IGOR KOVELANKO YAPTI

 

Dünya çapındaki profesyonel ustaların da katıldığı turnuvanın başlangıcını, Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Çoruh, turnuvaya katılan sporcular içerisinde en yüksek ELO puanına sahip olan Letonya’dan Büyük Usta (GM) Igor Kovelanko ile birlikte yaptı.

 

Dereceye giren sporculara ödülleri Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından 15 Nisan 2018 Pazar günü saat 16.00’da turnuva salonunda düzenlenecek törenle dağıtılacak.

  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi