İSTİKLAL MARŞI BİR DESTANDIR

2018-03-12 13:16
Paylaş :

İSTİKLAL MARŞI BİR DESTANDIR

 

“ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN!”

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, İstiklal Marşımızın kabulünün 97. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

 

İstiklal Marşı’nın vatan topraklarının bağımsızlığı için kendini feda ederek şehitlik mertebesine ulaşan kahramanların arkasından yazılmış bir destan olduğunu belirten Başkan Enver Yılmaz, “Bu destan, Türk milletinin bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren eşsiz bir eserdir” dedi.

 

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Başkan Yılmaz şu görüşlere yer verdi:

 

İstiklal Marşımız, vatan topraklarının bağımsızlığı için kendini feda ederek şehitlik mertebesine ulaşan kahramanların arkasından yazılmış bir destandır. Bu destan, Türk milletinin bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren eşsiz bir eserdir.

 

Geçmişini bilmeyen bir milletin geleceğinin de var olmayacağını bilmesi gerekir. Mehmet Akif Ersoy, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” derken, verilen mücadelenin zorluğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşı, Türk insanını Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımıdır.

 

Gelecek nesillere Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve istikbal adımlarını İstiklal Marşı ile en iyi şekilde anlatan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, her kelimesinde kutsal ve kadim değerlerimizi bizlere miras bırakmıştır.

 

Vatan topraklarımızda başımızı dik tutan, bağımsızlık ruhumuzun özünü taşıyan, millet sevgimizin ve özgürlük tutkumuzun en manidar ifadesi olan İstiklal Marşımız, 12 Mart 1921 tarihinden bu güne kadar olduğu gibi dünya durdukça ülkemizin her köşesinde, tüm milletimiz tarafından gururla ve coşkuyla okunacaktır. İnanıyorum ki milletimizi meydana getiren bütün fertler olarak, bize armağan edilen bu eşsiz mısralardaki kardeşlik ruhunu ve duygu birliğini dinmez bir coşkuyla ilelebet muhafaza edeceğiz.

 

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü'nde, İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabulünün 97. yıl dönümünü kutluyor, Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, İstiklal Marşımızın Şairi Mehmet Akif Ersoy'u ve bütün İstiklal kahramanlarımızı bir kez daha minnet ve rahmetle yâd ediyorum.

  • Ordu Büyükşehir Belediyesi