TEMEL İLKE ŞEFFAFLIK

2018-01-22 09:24
Paylaş :

 

 

TEMEL İLKE ŞEFFAFLIK

 

KAMUNUN MENFAATİ HER ŞEYİN ÖNÜNDE

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi 2017 yılı içerisinde 195 ihale ve 1350 adet doğrudan temin ile alım gerçekleştirdi. Şeffaflığı temel ilke olarak belirleyen Büyükşehir Belediyesi’nin yine 2017 yılı içerisinde gerçekleştirdiği ihaleleri için Kamu İhale Kurumuna itirazen herhangi bir şikâyetin olmadığı açıklandı.

 

Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirdiği alım ve ihaleleri; saydamlık, rekabet, eşit muamele, güvenirlik, gizlilik, kamuoyu denetimi, ihtiyaçların uygun şartlarla zamanında karşılanması ve kaynakların verimli kullanılması prensiplerini sağladığı belirtildi.

 

ŞEFFAFLIK HERKESİN TAKDİRİNİ TOPLUYOR

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı İhale ve Satın Alma Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen doğrudan temin alımları ve yapılan ihalelerin şeffaflığı takdir topluyor. 2017 yılı içerisinde yapılan işlemler hakkında ki bilgileri yıl sonu itibarıyla kamuoyu ile paylaşan Ordu Büyükşehir Belediyesi, 1350 adet doğrudan temin alımının yanı sıra, 140 adet açık ihale, 45 adet pazarlık türü ihale ve 10 tane de istisna kapsamında olmak üzere toplam 195 adet ihale yapıldığını açıkladı.

 

İTİRAZEN HERHANGİ BİR ŞİKÂYET OLMADI

 

Yapılan ihalelerde Kamu İhale Kanunun 5. Maddesindeki hususlar çerçevesinde hareket edildiği ve gerçekleşen bu ihaleler için 2017 yılı içerisinde Kamu İhale Kurumuna herhangi bir itirazen şikâyet olmadığı belirtildi.

 

EN AVANTAJLI TEKLİF DEĞERLENDİRİLİYOR

 

Yapılan değerlendirmede şu görüşlere yer verildi;

 

Doğrudan temin alımları için Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan İhale ve Satın Alma salonunda, teklif verenlerin ve katılımcıların huzurunda teklifler tek tek açıklanıp en avantajlı teklif belirlenerek sonuçlanmaktadır. Alımı gerçekleştirilen her bir ürünün alım komisyonunca şartnameye uygun olup olmadığı değerlendirildikten sonra karara bağlanıp kabulü yapılmakta, kabulü şartnameye uygun olmayan ürünler ise kabul edilmeyip, iadesi veya şartnameye uygun verilmesi şartıyla bir süre dâhilinde yükleniciye bilgi verilerek tekrar değerlendirilip kabulü yapılmaktadır. Alımların % 95’i iç piyasadan %5’i ise dış piyasadan gerçekleştirilmiştir.

 

Geçekleşen her bir doğrudan temin alımı için piyasa araştırmasında ortalama 16 firma davet edilmiş olup alımlara ortalama 9 firma iştirak ederek sonuçlanmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi