BU SERGİ KAÇMAZ

2017-12-13 14:42
498 okunma
Paylaş :

BU SERGİ KAÇMAZ

 

“HAREMEYN, HAC - MUKADDESE YOLCULUK SERGİSİ” YARIN AÇILIYOR

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı Dönemi’nde hac yolculuğunu anlatan çok özel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. “Haremeyn, Hac - Mukaddese Yolculuk' adlı sergi 14 Aralık Perşembe günü saat 16.00’da açılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen sergide Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in sakal-ı şerifleri de yer alacak.

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde düzenlenecek olan Haremeyn, Hac - Mukaddese Yolculuk başlıklı sergi,  Osmanlı’da yapılan hac yolculuğunun ne kadar mukaddes ve zorlu olduğunu gözler önüne serecek. Sergide Osmanlı Dönemi’nde Surre Alayı’nın 6 ile 9 ay arasında süren İstanbul’dan hacca gidişi, Mekke, Medine, Kâbe ve Mescid-i Nebi ziyaretlerinden sonra hacı adaylarının evlerine dönüş yolculukları ve o yolculuğun bugünle kıyaslanmayacak zorlukları anlatılıyor.

 

Dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlardan ve onların yolculuğuna şahitlik eden kişilerden günümüze kalan malzemelerin yer alacağı sergide, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü envanterinde bulunan eserler yer alacak.

 

Küratörlüğünü Erkan Doğanay’ın üstlendiği sergide Kâbe örtüsü, yazma eser, harita, kartpostal, belge, berat, fotoğraf ve çeşitli objelerin yanı sıra Hz. Peygamberimizin sakal-ı şerifleri de yer alacak. Sergi 14 Aralık 2017 ve 11 Ocak 2018 tarihleri arasında Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisinde açık olacak.

 

  • Ordu Büyükşehir Belediyesi