ENGELLERİ AŞMAK

2015-10-22 17:42
124 okunma
Paylaş :

HEDEF, ENGELLERİ AŞMAK
 
Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin çalışanlarına yönelik eğitim seminerleri devam ediyor. Büyükşehir’in kurumsal çatı altında verdiği son seminer ise engellileri anlamaya yönelik oldu.
 
Yaklaşık 3 saat süren ve engellilerin yaşam koşullarının geçmişten günümüze uzanan yolculuğunun anlatıldığı seminere katılanlar, engelli sorunlarını ve engellilerin beklentilerini farklı bir pencereden görme fırsatı yakaladılar.
 
“Hedef Engelleri Aşmak” adı ile Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen kişisel gelişim seminerini Prof. Dr. Ali Seyyar ile Oyuncu ve Senarist Ayhan Yarıcı verdi. İslamiyetin doğuşundan günümüze kadar yaşanan süreçte Müslümanların engellilere yaklaşımı ve hoşgörüsüne değinen Prof. Dr. Ali Seyyar; “Orta Çağ Avrupası engellileri uğursuz görerek her türlü işkence ile yaşam haklarını sonlandırıyor.  Peygamber Efendimizin liderliğindeki İslamiyet ise engellilere kucak açıp, onların her türlü sosyal hakkını koruyordu. Dünya o günlerden bugünlere geldi. Düne kadar sokağa çıkmaya imtina eden, dalga geçilen engelliler bugün topluma yeni yeni adapte olmaya başladılar. Bize düşen tüm engelli kardeşlerimizi aramıza almaktır çünkü sorun; engellilerimizde değil, onları dışlayan zihniyettedir” dedi.
 
Bu sunumun ardından kendisi de engelli olan Oyuncu ve Senarist Ayhan Yarıcı ise başından geçen hayat hikayelerini dinleyenlerle paylaştı. Mizahi bakış açısı ile ele aldığı hikayelerde hep güldüren tarafta olduğuna dikkat çeken Yarıcı; “Bu halimize şükrederek hayattan zevk almaya çalışıyoruz. Yaşamın her alanında birçok eğlenceli olay ile karşı karşıya kalıyoruz. Artık bizlere karşı bakış açıları değişti” şeklinde konuştu.
 
Prof. Dr. Ali Seyyar’ın biyografisi şöyle:
 
Ali Seyyar, 1960 yılında Sakarya’da doğdu. 1967’den 1993’e kadar Federal Almanya’da yaşadı ve doktorasını “Almanya’da Bakıma Muhtaçların Sosyal Güvenliği” konusu üzerine yaptı. Sosyal bilimci olan Seyyar, halen Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Sosyal-Siyaset Ana Bilim Dalında öğretim üyesidir. Başbakanlık-Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nın kurum danışmanlığını da yapmış olan ve aynı zamanda Özürlüler Yüksek Kurulu Üyesi olan Ali Seyyar, Türkiye’ye özürlüler politikası hakkında ilk bilgileri getiren kişi olarak anılır. Şu anda Türkiye’de özürlülük kapsamında bilir kişi konumundadır.

  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi
  • Ordu Büyükşehir Belediyesi