AFKOM EĞİTİM VE ÖNLEME ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


Umut ALAN

23 Aralık 1982 tarihinde Ordu'nun Gölköy ilçesinde doğdu.

Ortaokul ve Lise eğitimini Gölköy Anadolu İmam Hatip Lisesinde; Lisans eğitimini Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde; yüksek lisans eğitimini ise Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı Mahalli İdareler ve Şehircilik Bölümünde tamamladı. Halen Atatürk Üniversitesinde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünü tamamladı.

Ayrıca İtfaiyecilik mesleği ile ilgili; itfaiyecilik mevzuatı, bilirkişilik, tehlikeli kimyasal maddeler, Olay yeri inceleme, yapı-tesis ve işletmelerde yangın güvenliği, afet ve risk yönetimi ve benzeri konulara ilişkin eğitim ve seminerlere katıldı. Kamu yönetimi ve yerel yönetimler ile ilgili olarak; stratejik yönetim, Proje hazırlama, insan kaynakları yönetimi, mali disiplin, ihale ve satın alma işlemleri, kalite yönetim sistemi, çevre yönetim sistemi, entegre yönetim sistemi, iç tetkikçi, yöneticilik ve liderlik teknikleri ve benzeri konulara ilişkin eğitim, seminer ve konferanslara katıldı.

2007 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı'na bağlı Önleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü'nde denetim personeli olarak memuriyet hayatına başladı. 2008 yılı itibariyle ilgili daire başkanlığında sırasıyla itfaiye eğitim amiri, eğitim ve denetim birimleri sorumlusu ve destek hizmetleri birimi sorumlusu olarak görev yaptı. 21.04.2014 tarihinden itibaren Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı'na bağlı Afkom Eğitim ve Önleme Şube Müdürlüğü görevini yürütmektedir. İyi seviyede Arapça ve Osmanlıca, orta seviyede İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.