Karadeniz Tiyatrosu

Paylaş :

 

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

KARADENİZ TİYATROSU

 

 

 

 

 

 

19 Haziran 1964'te kurulan Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu (OBBKT) perdelerini hiç kapatmadan günümüze kadar gelebilme başarısını göstermiştir.

 

Uzun süre genel sanat yönetmenliği yapan, Tiyatromuzun kurucusu Uğur Gürsoy'un çabalarıyla Muhsin ERTUĞRUL' un önerisiyle kurulan tiyatromuz Reşat Nuri GÜNTEKİN' in yazdığı ,ilk genel sanat yönetmenimiz Ergun KÖKNAR' ın yönettiği ''HÜLLECİ'' adlı oyunla 4 Şubat 1965 tarihinde perdelerini açmıştır.

 

14 Aralık 1974 tarihinde yeni tiyatro binasına kavuşan OBBKT 1989 yılında T.C Kültür Bakanlığı tarafından teşvik ödülü aldı.1991 yılında gerçekleştirilen 17.Mersin Kültür ve sanat şenliğinde Uğur Gürsoy'un yönettiği Recep BİLGİNER' in yazdığı ''SARI ÇİZMELİ'' adlı oyunla jüri özel ödülüne layık görüldü.24 Kasım 1993 tarihinde tamamen yanan tiyatromuz 1998 yılında yeni binasına kavuşana kadar her türlü olumsuz koşullara rağmen değişik sahnelerde perdelerini hiç kapatmadan oyunlarına devam etmiştir.

 

Kuruluşundan günümüze kadar Suna PEKUYSAL. Tunç YALMAN, Zihni KÜÇÜMEN , Nejdet YAKIN, Tanju YAKIN, Ziya DEMİREL, Şahin ERGÜNEY ,Asuman BORA   Jale YÜCEL, Rezo BAYNAZIŞİVİLİ, Hakan MERİÇLİLER, Oktay GÖZPINAR, Burak KARAMAN, Ziver Armağan AÇIL, Prof .Dr. Nurhan KARADAĞ ve Murat DEMİRBAŞ gibi  usta sanatçılarda  misafir yönetmen ve oyuncu olarak görev almıştır.

 

OBBKT, Aydın ÜSTÜNTAŞ' ın yazıp yönettiği ''HEKİMOĞLU'' adlı oyunla Gürcistan’a ve Almanya’ya turne yaparak ilimizi yurtdışında başarıyla temsil etmiştir. Alaçatı da yapılan Uluslar arası Çocuk ve Gençlik tiyatroları festivaline üç kez katılmıştır.1989 yılında T.C Kültür Bakanlığı tarafından teşvik ödülü, 2007 yılında 32.si düzenlenen İsmet KÜNTAY tiyatro ödüllerinde Tuncer CÜCENOĞLU' nun yazdığı A. Kemal TANDOĞAN' nın yönettiği ''KIZILIRMAK KARAKOYUN'' adlı oyunla Jüri Özel Ödülüne ve 3 Kasım 2008 tarihinde ''Tiyatro Dergisinin 6.sını düzenlediği tiyatro ödüllerinde “1964 Yılından bu yana perdelerini kapatmadan Anadolu da tiyatronun sesi olmayı sürdürme başarısını gösterdiği” için teşekkür ödülüne, Sahnelerimizin ve beyaz perdemizin unutulmazlarından, tarihimizin en sevilen oyuncularından Sadri Alışık anısına bu yıl üçüncü kez düzenlenen “2012-2013 Sezonu Sadri Alışık Anadolu Tiyatro Ödülleri” ve  ASSITEJ (Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Türkiye Merkezi ve Sahne Dergisi tarafından 3.sü gerçekleştirilen Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Ödüllerinde  Jüri Özel Ödüllerine layık görüldü. 

           

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosunda her sezon en az 2 yetişkin ve 1 çocuk oyunu sahnelemektedir. Tiyatromuz 1964 yılından itibaren 39' u çocuk oyunu 117' si yetişkin oyunu olmak üzere toplam 156 oyun sahnelemiştir.

 

2005 tarihinden itibaren gerçekleştirdiğimiz festivallerimize 66'sı yerli 60'ı yabancı ekip olmak üzere toplam 126 ekip katılarak 191,150 küçük izleyicilerimize ulaşılmıştır. Festivalimizin kentimize sosyal, kültürel ve turizmine azımsanmayacak katkıları olmaktadır.

 

Festival süresince 10 gün boyunca Ordu'muz görsel ve yazılı basında yer alıp ilgi odağı olmaktadır. Ayrıca, Festivalimizin Dünya ülkelerinin çocuklar arasındaki dayanışma, dostluk ve arkadaşlığın gelişmesine büyük katkıları olmaktadır.