KENT REHBERİ

NE YAPILIR?


Kuş Gözlemciliği (Ornitoloji)

 

Perşembe ilçesine 18 km uzaklıkta bulunan ve yakın bir bölgeye konumlanan Hoynat Adası Tepeli Karabatağın yaşam alanıdır. Önemli Kuş alanı olarak bilinmektedir. Kuş gözlemi meraklılarının Ordu’da görebilecekleri kuş türleri kuğu, doğan, şahin, kartal, su çulluğu, yeşilbaş, orman söğüt bülbülü, ibibik, kızıl gerdan, büyük baştankara, küçük ak balıkçıl, büyük ak balıkçıl, sakarmeke, ağaç incir kuşu, benekli sinekkapan, sürmeli çalıkuşu olarak sayabiliriz.

 

 

 

 

 

Doğa Yürüyüşü (Trekking)

 

Ordu ilinde bulunan dağlar, yaylalar barındırdıkları zengin flora ve fauna zenginliği ve aynı zamanda doğa yürüyüşüne uygun olmaları nedeniyle trekking için uygun potansiyel alanlardır. Yürüyüşçüler uygun parkurlarda yürürken aynı zamanda peyzaj ve görselliği de aynı anda yaşayabilmektedirler. Turizm keşif rehberinde 23 Adet Yürüyüş ve Uzun Yürüyüş Parkurları belirlenmiştir Çambaşı-Turnalık(6 km), Boztepe-Taşbaşı Mahallesi-Merkez(7 km), Turnalık-Gümüşdere(7 km), Çukuralan Yaylası-Köşe Obası-Kızılağaç Yaylası(15 km), Çambaşı Göleti-Susuz-tekmezar-Karaaslan(15 km), Topçam-Köşe Obası-Çukuralan Yaylası-Çambaşı göleti(32 km), Sayacabaşı MY-Kurşunçal şelalesi-Karaoluk Şelalesi(11 km) gibi yürüyüş ve Uzun Yürüyüş Parkurları mevcuttur.

 

 

 

Yayla Turizmi

 

İlimizde yayla turizmi çok gelişmiştir. İlin en önemli Yaylaları Çambaşı Yaylası, Perşembe Yaylası, Mesudiye-Topçam ve Yeşilce Yaylaları, Keyfalan Yaylası, Argın Yaylası ,Korgan Yaylası, Eriçek Yaylasıdır. İlkbahar aylarında başlayan yayla turizmi yaz mevsimi boyunca devam ederek sonbaharda yaylalara karın düşmesiyle bitmektedir.

Yörenin kültürünü, ürünlerini veya doğal zenginliklerini tanıtarak turist çekmeyi amaçlayan birçok festival günümüzde uluslararası düzeyde organize edilir hale gelmiştir. İlimzdeki en önemli festivaller ve şenlikler şunlardır: Çambaşı Yayla Şenliği, Perşembe Yaylası Şenlikleri, Yokuşdibi Yayla Şenliği, Eriçek Yaban Çileği Şenliği, Vosvos Şenliği

 

 

 

Balıkçılık

 

Ordu ili sahip olduğu zengin akarsu varlığı, doğal ve yapay göletleri sportif olta balıkçılığına uygundur. Av yasağına uymak kaydıyla limanda, açık denizde, iç sularda çeşitli balıklar(tekir, palamut, istavrit, barbun, kırmızı benekli alabalık, sazan) avlanabilmektedir.

 

 

 

Fotosafari

 

Son zamanlarda tek başına doğal alanları gezerek fotoğraflamak yerine daha önceden bilinen doğal alanlara gruplar halinde yapılan fotosafariler tercih edilir duruma gelmiştir. Böylece planlı yapılan etkinliklerle amaca daha iyi ulaşılır. Ulaşım problemleri ve kaynak problemi de kolayca aşılmış olur. Ülkemizdeki fauna ve flora zenginliği fotosafariler için eşsiz imkanlar sunmaktadır. Ordu ili sahip olduğu flora ve fauna zenginlikleri, yaylaları, akarsuları, ormanları ile foto safari için zengin alternatifler sunmaktadır. Özellikle Çambaşı Yaylası, Perşembe Yaylası, Mesudiye-Topçam ve Yeşilce Yaylaları, Ulugöl Tabiat Parkı, Akkuş ilçesi kayın ormanları bu bakımdan görsel zenginlikler sunmaktadır.

 

 

 

 

Ekoturizm

 

Şehrin yoğun iş hayatından bunalan insanlar sakin bir köy yaşamını arzularlar. Yerel halkıyla etkileşimde bulunarak gelirlerine katkı sağlayacaklar, aradıkları sakin, huzurlu ve doğal ortamı bulacakları ekoturizm faaliyetlerine katılacaklardır. Aileleriyle birlikte doğal bir köy hayatını özleyen insanlar için Ordu ilinin sahip olduğu tüm yaylalar, köyler bu potansiyele sahiptir. Ayrıca Ordu ilinde Kayabaşı Köyün de ekoturizm gelişmiştir.

 

 

 

 

Kamp Karavan Turizmi

 

Ordu ilinde başta yaylalar(Çambaşı Yaylası,Perşembe Yaylası,Gerce Obası,Turnalık,Eriçek Yaylası,Topçam ve Yeşilce Yaylaları olan Kızılağaç Yaylası, Zile Obası, , Keyfalan Yaylası,Argın Yaylası) olmak üzere Ulugöl Tabiat Parkı, Çınarsuyu Tabiat Parkı ve tüm mesire yerleri , Fatsa Çerkezler Turizm Merkezi kamp ve karavan turizmi için uygun yerlerdir.

 

 

 

 

Kış Turizmi

 

Kabadüz ilçesi Yokuşdibi beldesine Bağlı Çambaşı Yaylasının sınırları içerisinde göl manzaralı ve Ladin ağaçlarıyla çevrili bir alana yayılan 1850 metre rakımlı Çambaşı Kayak Merkezi kaliteli kar potansiyeli ile 5 aylık bir kayak sezonuna sahiptir. Çambaşı Kayak Merkezi Ordu şehir merkezine 52 kilometre mesafede olup ulaşımı Ordu Kabadüz-Yokuşdibi-Turnalık yolundan sağlanır. Tokat ve Sivas üzerinden gelmek isteyenler Koyulhisar-Mesudiye-Yeşilce-Çambaşı güzergahını kullanabilirler.

 

 

 

 

Hava Sporları Turizmi

 

Türkiye ‘de teleferikle çıkılıp uçarak inilen tek merkez Ordu’da bulunmakta olup yamaç paraşütü tutkunları şehir merkezinin hemen üzerinde yer alan 475 metre yükseklikteki kalkış pistiyle Boztepe’den sahile yaptıkları uçuşlarda mavi ile yeşilin keyfini çıkarıyor. Bunun yanı sıra yamaç paraşütü tutkunlarına eğitim verilmektedir ve Çamaş Kaymakamlığının desteklediği bir eğitim pisti mevcuttur.