ORDU BU PROJELERLE MARKA KENT OLACAK

02.11.2017 / 17:14
579 okunma
Paylaş :
ORDU BU PROJELERLE MARKA KENT OLACAK
 
GELECEĞİN ORDU’SU İÇİN MİLYONLUK YATIRIMLAR HAYATA GEÇİYOR
 
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Altınordu ilçesinde çalışmaları devam eden ve planlanan projeleri, otobüsle düzenlenen gezi programı ile basın mensuplarına yerinde anlattı. Başkan Enver Yılmaz, içerisinde mega projelerin de bulunduğu projeleri aktardığı gezi programında, “Biz popülist politika yapmıyoruz. Sizlerin de gördüğü gibi bu projeler, Ordu’muzu geleceğin marka kentlerinden biri hâline getirecektir” dedi.  
 
Sırasıyla Çakalçıkmaz Mevkii Kavşak Düzenlemesi, Sivil Savunma Kavşak Düzenlemesi, Sivil Savunma Köprüsü, Otogar Projesi, Yalçın Yamaner Bulvarı, Karşıyaka Spor Tesisleri, Sanayi Kavşağı Düzenlemesi, Ordu AVM Projesi, Stadyum Projesi, Sahil Bandı Koşu Yolu ve Bisiklet Yolu, Civil Irmağı Tahkimat, Ayışığı Meydan Düzenlemesi, Belediye Önü Kavşak Düzenlemesi ve Rıhtım projelerini basın mensuplarıyla birlikte yerinde inceleyen Başkan Yılmaz, bazı projelerle ilgili de kapsamlı bilgi verdi.
 
ÇAKALÇIKMAZ MEVKİİNDE KAVŞAK DÜZENLEMESİ TAMAMLANDI
 
Çakalçıkmaz Kavşağı’nda gerçekleştirilen çalışmaları anlatırken, trafik sirkülasyonunun azaltılması amacıyla kazı, dolgu, yağmur suyu hattı yenileme ve genişletmesi yapılarak kavşağın geometrik yapısının değiştirildiğini belirten Başkan Enver Yılmaz, “Toplam 300 m uzunluğunda yol güzergâhına sahip olan kavşakta asfaltlama çalışmaları tamamlanarak, yol çizgileri çizilmiş ve trafik lambaları yeni sisteme göre yerleştirilerek kavşak 3 şerit olarak hizmete sunulmuştur.  Uygulanan sistem ile ana akımı teşkil eden Ordu –Sivas yönünde trafik akışı sağlanmış ve bunun yanı sıra Zübeyde Hanım Caddesi’ne dönüşte kesintisiz akım gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalarımız esnasında 120 kamyon kazı, 100 kamyon alt temel, 25 kamyon temel ve 3 bin 500 ton binder+aşınma imalatı yapılan kavşak, 603 bin TL’ye mal olmuştur” dedi.
 
SİVİL SAVUNMA KAVŞAĞINDA YENİ DÜZENLEMEYE GİDİLİYOR
 
Ulubey yolu üzerindeki Sivil Savunma Kavşağı’nda da yeni bir düzenlemeye gideceklerini belirten Başkan Yılmaz, “2 şeritli olarak hizmet verecek olan Sivil Savunma Kavşağı’mızda ise 80. Yıl Cumhuriyet Caddesi’nden gelen araçlar kavşağa çıkarak trafiği tehlikeye düşürmekte ve yolu tıkamaktadır. Bu durumun ortadan kalması, trafik akışının hızlı ve güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla şehir merkeziden gelip Sivil Savunmaya inen araçlar için cep oluşturularak Ulubey istikametine giden araçların önü açılacaktır. 80. Yıl Cumhuriyet Caddesi’nin kavşağa bağlantısı kapatılacak ve yan yol açılacaktır. Arif Hikmet Onat Caddesi’nden Ordu istikametine giden araçlar için de alt yol oluşturulacaktır. Ulubey’den Sivil Savunma yönüne doğru dönüş şeridi oluşturulacaktır” diye konuştu.
 
SİVİL SAVUNMA KÖPRÜSÜ HAFTAYA HİZMETTE
 
Altınordu ilçesi Karşıyaka Mahallesi ile Şirinevler Mahallesi’ni birbirine bağlayan ve trafik sirkülasyonunun en yoğun olduğu yol güzergâhında Civil Deresi üzerine yapımına devam edilen Sivil Savunma Köprüsü’yle ilgili de basın mensuplarına bilgi veren Başkan Enver Yılmaz, “Köprü 2 gidiş ve 2 geliş olmak üzere toplam 4 şerit olarak inşa edilmektedir. Köprünün eni kaldırımlar dâhil 25 metredir. Çift açıklıklı olan (her bir kiriş boyu 22,60 m) köprü 46 m uzunluğunda olup, fore kazıklı ve öngerilmeli kirişle yapılmaktadır. Yapılan çalışmanın toplam maliyeti ise 3 milyon TL’dir” ifadelerini kullandı.
 
ALTINORDU TERMİNALİ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR
Altınordu ilçesinde uzun yıllardır beklenen Şehirler Arası Otobüs Terminali Projesi’ni de yine yerinde basın mensuplarına anlatan Başkan Yılmaz, projenin 22 bin m2lik bir alana uygulanacağını söyledi. Proje hakkında verdiği bilgide Başkan Enver Yılmaz, yeni terminalin bölgenin gelişmesinde çarpan etkisi yapacağına vurgu yaparak, “Projede 2 bin 541 m2 terminal binası, 28 adet peron (şehirler arası otobüsler için),  8 adet kırsal terminal park alanı (ilçe minübüsleri için), 67 adet minibüs park alanı, 16 adet midibüs park alanı, 90 araçlık kapalı otopark, 54 araçlık açık otopark, kafe ve restoran, şoför lokali, bay-bayan tuvalet, mescit ve 20 adet firma odası bulunmaktadır. Güneş enerjisi sistemiyle kendi elektriğini üretip, ısı pompasıyla da ısıtma ve soğutma sisteminin sağlanacağı çevre dostu bir bina kurgulanmıştır. Yıllık tahmini 322.000 KW elektrik üretecektir. Güneş enerji santrali 6-8 yıl içerisinde yatırım bedelini karşılayacaktır. Yıllık satışı gerçekleşecek olan elektrik üretim bedeli, tahmini 151 bin 835 TL‘dir. 450 gün içerisinde bitirilecek proje, 25 milyon TL’ye mal olacaktır” şeklinde konuştu.
 
ÇELEBİOĞLU CADDESİ – ERTÜK CADDESİ TRAFİĞİ RAHATLATIYOR
 
Altınordu Karşıyaka Mahallesi Çelebioğlu-Ertürk Caddesi’nde (yeni otogar yolu) 1,20 km uzunluğundaki yol güzergâhında kazı, dolgu, yağmur suyu hattı yenileme, genişletme ve duble asfalt yol yapım çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Başkan Enver Yılmaz, “Bu yol ile birlikte çevre yolundan Atatürk Bulvarı karayoluna daha kısa sürede geçiş sağlanarak trafikte önemli bir rahatlamanın yaşanması hedeflendi. Yapılan çalışmalar esnasında 225 kamyon kazı, 1150 kamyon ariyet dolgusu, 134 kamyon alt temel, 118 kamyon plentmiks temel, 154 kamyonda binder+aşınma imalatı yapıldı. Bu önemli proje ise 1 milyon 373 bin TL’yi bulacak” dedi.
 
YALÇIN YAMANER BULVARI BÖLGENİN CAN DAMARI OLDU
 
Başkan Yılmaz, gezi programı kapsamında Şehit Polis Yalçın Yamaner Bulvarı’nda da incelemelerde bulundu. 2 km uzunluğundaki yol güzergâhında duble asfalt yol yapım çalışmasının tamamlandığını ifade eden Başkan Yılmaz, “Karşıyaka, Karapınar,  Eskipazar ve Şirinevler Mahallesi’ni kapsayan yol yapım projesi kapsamında, Altınordu-Ulubey karayolu Sivil Savunma Kavşağı’ndan başlayarak Arif Hikmet Onat Caddesi-Çelebioğlu Caddesi-Karşıyaka Bulvarı güzergâhı takip edilerek Ordu-Giresun karayolu sanayi kavşağına kadar kaldırım ve asfaltlama çalışması yapıldı. Proje ile birlikte Ulubey-Altınordu ve Ordu-Giresun trafik sirkülasyonunun azaltılması hedeflenmektedir. Yapılan çalışmalar esnasında 2 bin 400 kamyon kazı, 1650 kamyon ariyet dolgu, 400 kamyon alt temel, 300 kamyon plentmiks ve 380 kamyon da binder+aşınma imalatı yapıldı. Çalışmanın toplam maliyeti ise 4 milyon 170 bin TL olacak” diye konuştu.
 
1010 NO’LU SOKAK’TA ASFALT YOL ÇALIŞMASI YAPILACAK
 
Altınordu ilçesi Karşıyaka Mahallesi 1010 No’lu Sokak’ta ise 2 km asfalt yol çalışması yapılacağını söyleyen Başkan Enver Yılmaz, “Yolumuzun tamamlanmasıyla birlikte Ertürk-Çelebioğlu Caddesi’nden gelen araçlar, Atatürk Bulvarı ile Organize Sanayi Bölgesi’ne daha hızlı bir şekilde geçiş sağlayabilecek. Bu projeyle birlikte trafik yoğunluğunun azalması hedefleniyor. Yine bu çalışma esnasında ise 2 bin 538 kamyon kazı, 2 bin 461 kamyon ariyet dolgusu, 620 kamyon alt temel, 467 kamyon plentmiks ve 680 kamyon asfalt yapılacak. Yol güzergâhının 1,50 km’sinde kazı-dolgu çalışmaları tamamlanmış ve alt temel ile temel imalatına başlanmıştır. Toplam maliyeti 4 milyon 846 bin TL olacak yatırımımızda çalışmalar devam etmektedir” açıklamasını yaptı.
 
KARŞIYAKA SPOR TESİSLERİ TAM BİR SPORCU FABRİKASI OLACAK
 
Karadeniz’in en önemli spor komplekslerinden biri olacak Karşıyaka Spor Tesislerinde de incelemelerde bulunan Başkan Yılmaz, tesislerin birer sporcu fabrikası hâline geleceğini ve Ordu’nun sportif anlamda geleceğine yapılan en önemli yatırım olduğuna dikkat çekti. Başkan Enver Yılmaz, spor kompleksiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Futbol Tesisleri Projemiz kapsamında 74 x 112 metre ölçülerinde 2 adet sentetik futbol sahası, 74 x 112 metre ölçülerinde 1 adet doğal çim futbol sahası, 4 bin 500 kişilik tribün (3 adet x 1.500 kişilik), sosyal tesis binası  (ofisler, soyunma odaları, dinlenme odaları ve kafeterya), amatör spor kulüpleri binası (17 adet kulüp odası, hakem odası, toplantı odası, ve yönetim odası), 500 araçlık otopark ve açık aktivite alanları bulunmaktadır. Toplam maliyet ise 14 milyon 850 bin TL’dir. Tenis kortları ise toplam 28 bin m2lik alana yapılmaktadır. Bu proje kapsamında, toplam 6 adet tenis kortu, 2 adet açık akrilik tenis kortu, 2 adet açık toprak tenis kortu, 2 adet kapalı akrilik tenis kortu ve 100 araçlık otopark alanı bulunmaktadır. Sosyal tesis binası 1.060 m² olup bay - bayan giyinme odaları, bay - bayan antrenör odası, dinlenme salonu, yönetim odası, restoran ve kafe olarak projelendirilmiştir. Daha modern ve sağlıklı ortamlarda spor etkinliği gerçekleştirmek amacıyla sosyal tesisi ve peyzaj düzenlemesiyle birlikte uluslararası turnuvalara rahatlıkla ev sahipliği yapacak bir spor kompleksi inşa edilmiştir. Projemizin toplam inşaat maliyeti 5 milyon 600 bin TL’dir.”
 
SANAYİ KAVŞAĞI DÜZENLEMESİ KARAYOLUNA NEFES ALDIRDI
 
Şehir trafiğinde rahatlamayı sağlayacak en önemli akslardan biri olan Yeni Sanayi girişi - Soya Kavşağı’nda yapılan incelemelerde ise mevcutta 2 şerit ilerleyen, sola ve sağa dönüşlerin yoğun olduğu kavşakta, şeritlerin sınırlı olmasından dolayı Samsun ve Giresun istikametinde uzun kuyruklar oluştuğunu hatırlatan Başkan Yılmaz, “Trafik sirkülasyonunun azaltılması amacıyla kazı, dolgu, yağmur suyu hattı yenileme ve genişletme çalışmalarının ardından kavşağımızın geometrik yapısı değiştirildi. Toplam 500 m uzunluğunda yol güzergâhına sahip olan kavşakta asfaltlama çalışmaları tamamlanarak, yol çizgileri çizilmiş ve trafik lambaları yeni sisteme göre yerleştirilerek kavşak hizmete sunulmuştu. Yeni sistem ile sanayiden Giresun istikametine, Samsun’dan Sanayi istikametine ve Soya Caddesi’nden Samsun istikametine ışıksız dönüş yolları açılarak beklemeden geçiş sağlanmış, ayrıca Giresun’dan sola Sanayi istikametine dönen araçlar için fazla şerit oluşturularak trafik rahatlatılmıştır” dedi.
 
ORDU PARK AVM BÖLGENİN EN ÖNEMLİ AVM’LERİNDEN BİRİ OLACAK
 
Toplam 43 bin 133 m2lik alana inşa edilen ve yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilecek olan proje hakkında da basın mensuplarına bilgi veren Başkan Enver Yılmaz, “45 bin m2 yaklaşık kiralanabilir alan, 810 adet kapalı ve 480 adet açık olmak üzere toplam 1290 araçlık otoparkı olacak AVM’nin 1500 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. 30 yılın sonunda da Belediyemize toplam 40 milyon EURO kira getirisi olarak üstündeki yatırımı ile geri kalacaktır. Maliyeti 123 milyon 553 bin TL olacak projemiz, bölgenin en önemli alışveriş merkezlerinden biri olacaktır”  şeklinde konuştu.
 
ŞEHİR STADI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR
 
Başkan Yılmaz, çalışmaların devam ettiği şehir stadında da incelemelerde bulundu. Stadın tamamlanmasıyla birlikte Ordu’nun önemli bir esere daha kavuşacağının altını çizen Başkan Enver Yılmaz, “Sayın Cumhurbaşkan’ımızın direktifleriyle yapımına başlanılan ve bundan onur duyduğumuz şehir stadyumumuzda çalışmalarımız son hızıyla devam ediyor. Şu anda fiziki gerçekleşme ve kaba inşaat hâliyle % 70 seviyesindeyiz. 500 araçlık kapalı otoparkı, 16 adet asansörü ve 25 adet locasıyla birlikte UEFA standartlarına uygun alttan ısıtmalı ve mor beyaz renklerle fındık figürlü yeni stadımız butik bir şehir stadyumu olacak. Daha önce Haziran ayı itibarıyla biteceğini söylemiştik ancak müsabakaların başlama takvimi olan Eylül ayında bitirilerek her yönüyle Bakanlığa teslim edilmiş olacak. Bu inşaatta üç vardiya olarak toplam 240 kişi çalışıyor. Ordu’nun geçmişteki efsane başarılarını inşallah gelecekte bu stadyumda yeniden yaşayacağız. Bu stat projemiz hazırlanırken biz ulaşımla ilgili tüm detayları düşündük. Hem sahil yolu hem de karayolu güzergâhı açısından rahat bir konumda. Bu stat ilimizin önemli eserlerinden bir olacak. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
SAHİL BİSİKLET, KOŞU, ARAÇ YOLU VE KALDIRIM ORDU’YA FARKLILIK KATTI
 
Başkan Yılmaz, gezi programı kapsamında Mehmetçik Bulvarı, Org. İbrahim Fırtına Caddesi ve Soya Caddesi’nde de incelemelerde bulundu. Sahil güzergâhında toplam 4 bin 500 m uzunluğunda bisiklet, koşu yolu ve kaldırım yapıldığını söyleyen Başkan Enver Yılmaz, “11 m genişliğindeki araç yolu asfalt olarak yenilendi ve ayrıca proje kapsamında belirtilen caddelerde dekoratif aydınlatmalar kullanıldı. Bisiklet yolu genişliği 2.70 m, koşu yolu genişliği 3.50 m ve araç yolu genişliği ise 11 m’dir. Proje kapsamında bisiklet, koşu yolu, aydınlatma maliyeti 4 milyon 100 bin TL, araç yolu maliyeti ise 5 milyon 200 bin TL olmak üzere toplam maliyet 9 milyon 300 bin TL’dir” açıklamasını yaptı.
 
CİVİL IRMAĞI TAHKİMAT PROJESİ DEVAM EDİYOR
 
DSİ tarafından yapımı tamamlanan Mostar Köprüsü’nün ayak ve köprü gövdesinin deniz suyu ve dalga etkisinden korumak amacıyla projelendirildiğini belirten Başkan Yılmaz, “Projemizin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı IX. Bölge Müdürlüğünce yapımı devam etmektedir. Projenin plan süreci, Altınordu kıyı kesimi revizyon imar planı kapsamında hazırlanmış olup, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına onay alınmak üzere sunulmuştur. Kıyı tahkimatının iç kısmı fuar, piknik ve eğlence alanı olarak planlandı” ifadelerini kullandı.
 
AYIŞIĞI OTOPARKI VE MEYDAN PROJESİ ŞEKİLLENİYOR
 
Proje kapsamında anıt alanı, kafeterya, kıyı yürüyüş yolları, peyzaj ve otopark düzenlemesinin yapılacağını ifade eden Başkan Enver Yılmaz, “Bu alan Ordu’muzun en büyük miting alanı olacak. Mevcut 110 araçlık otopark, yapılan düzenleme ile 500 araçlık olarak düzenlenecek. Aynı zamanda alan miting ve konser gibi etkinliklerin düzenlenebileceği bir meydan yeri olarak da kullanılacak. İçerisinde yeşil alan, yürüyüş yolları, kıyı yürüyüş ve bisiklet yolu, büfe ve anıt alanı yer alacak. Proje çalışmalarımız devam etmektedir” diye konuştu.        
 
ALTINORDU RÜSUMAT PARKI RIHTIM VE SAHİL PEYZAJ DÜZENLEME İŞİ TAMAMLANMAK ÜZERE
 
Gezi programının son bölümünde ise Rüsumat Parkı Rıhtım ve Sahil Peyzaj düzenlemesini basın mensuplarıyla birlikte yürüyerek inceleyen Başkan Yılmaz, “Böyle bir sahil Karadeniz’de yok. Biz rıhtımdan başlayarak Fidangör kavşağına kadar olan sahil boyunca peyzaj düzenlemesi projelendirdik. Projemizde bisiklet yolu, koşu yolu, dinlenme - oturma ve fonksiyon bandı, kordon dolaşım alanı ve merdiven oturma basamakları bulunmaktadır. Toplam proje alanı 22 bin 383 m² olan alanda bisiklet ve koşu yolu uzunlukları 660 m’dir. Bu projemizin maliyeti ise 7 milyon 768 bin 357 TL’dir” dedi.
 
 
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows
 • brick and by windows